Gırtlak kanseri nedir ? Tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir ? Hastalıkta teşhisi hakkında hakkında genel bilgiler.

1 Nisan 2013
3.349 kez görüntülendi

Gırtlak kanseri nedir ? Tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir ? Hastalıkta teşhisi hakkında hakkında genel bilgiler.

Gırtlak kanseri Kulak burun boğaz hekimliğinde en sık görülen kanser türlerinden biridir.Tümör genellikle, çevre organlara ve boyuna yayılmadan önce uzun süre gırtlak içinde sınırlı kalır. Erken tanı ile hastalığın tam olarak tedavi edilme şansı vardır.Ancak ileri dönemlerde başvuran hastalarda ve bunların tedavisi sonucunda, hastanın yaşam kalitesini düşüren ve sosyal yaşantısında büyük sıkıntılara yol açan kalıcı fonksiyon kayıpları ortaya çıkabilir.Hastanın ses tellerini tamamen kaybetmesine, konuşamamasına ve çevre ile olan iletişiminin tamamen kopma noktasına gelmesine neden olan gırtlağın tamamen çıkartılmasına sebep olmaktadır.Hastanın boynunda nefes alabilmesi için kalıcı delik oluşturulması ortaya çıkabilecek sıkıntıların en uç noktasını oluşturmaktadır.Gırtlak kanserinin en büyük nedeni tabi ki de SİGARAdır. Gırtlak kanserleri hastaların % 90′nını sigara içenler oluşturmaktadır.

Gırtlak kanserinin nedenleri;

Gırtlak kanserinin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Fakat en sık rastlanan durumlar:
• Baş ve boyun kanserlerinin %30 kadar bir kısmı sigara kullanımı ve alkol gibi spesifik faktörlere uzun süre maruz kalmayla yakın ilişkilidir. Sigara ve içki kullanmayan erişkinlerde ağız ve boğaz kanserine neredeyse hiç rastlanmaz.
• Erkek olmak
• 55–65 yaşları arasında
• Sigara kullananlarda
• Alkol bağımlılarında.

Gırtlak kanserinin belirtileri;

İlk önce ortaya çıkan belirti gırtlakta yanma ve gıcıklanmaya bağlı olarak oluşan öksürüktür.En önemli belirtisi ise ses kısıklığıdır.Ses kısıklığı hafif dereceden sesin hiç çıkmamasına kadar değişiklik gösterebilir. Bu yüzden 40 yaşın üstünde ve sigara alışkanlığı olan bir kişide ortaya çıkan ses kısıklığı hiç ihmal edilmemelidir.Diğer belirtiler ise;geçmeyen boğaz ağrısı,kulak ağrısı yutkunma da ve nefes almada zorluk çekme,yutkunurken zorluk çekme,boğaz şişkinliği gibi belirtileri vardır.

Hastalığın teşhisi;

Gırtlak kanserinden şüphe edilen bir hasta Kulak Burun Boğaz hekimi tarafından ayrıntılı olarak muayene edilmelidir. Bu muayene sırasında ayna (indirekt) ya da endoskopi (direkt) ile gırtlağın muayenesi yapılır. Ayrıca boyunda herhangi bir şişlik olup olmadığı da muayene edilir. Kesin tanı için, şüpheli dokulardan parça (biyopsi) alınarak patolojik inceleme yapılır.Gırtlak kanserinde hastalığın derecesini ve yayılımını belirlemek amacıyla tanı öncesi veya sonrası bazı radyolojik tetkikler yapılmaktadır. Bu tetkiklerden en sık kullanılanı boyun Bilgisayarlı Tomografisi (BT), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ve ultrasondur. Ayrıca hastalığın başka organlara yaygınlığı araştırmak amacıyla incelemeler de uygulanmaktadır.

Gırtlak kanserinin tedavisi;

Gırtlak kanserinin tedavisinde iki önemli tedavi yöntemi vardır.Birinci cerrahi yöntem yani ameliyattır.İkincisi ise radyoterapi yani ışın tedavisidir.Erken yakalanmış ve küçük bazı bölge kanserlerinde ışınlama yöntemi kullanılmaktadır. Bununla birlikte cerrahi yani ameliyat yöntemi bir çok vakada daha etkin daha güvenilir bir tedavi metodudur.Ayrıca kemoterapi yöntemi de kanserli hücreleri öldürmek için ilaç kullanılır.Gırtlak kanseri ameliyatları gırtlağın tamamının çıkarılması ya da gırtlağın bir kısmının çıkarılması şeklinde 2 grupta toplanır. Tabii ki kanser erken teşhis edilerek gırtlağın belirli yerlerine yayılmamışsa; gırtlağın bir kısmı alınacak şekilde yapılan bir ameliyat hem hastanın daha sonraki yaşamını rahat bir hale getirecek hem de hepsinin çıkarılması kadar emniyetli, güvenilir bir tedavi yöntemi olacaktır.Bazı durumlarda da ışınlama ve ameliyat birlikte kullanılan diğer bir yöntemdir.

GIRTLAK KANSERLERİNDE YAPILAN AMELİYATLARIN SONUCU NEDİR?

Gırtlak anatomik özelliğinden dolayı kanseri gırtlak dışına kolaylıkla çıkaramaz. Kıkırdak bir boru ve bu kıkırdağı örten örtü kanserin gırtlak dışına çıkışını engeller. Dolayısıyla gırtlak kanseri ameliyatları diğer organ kanserleri ameliyatından daha etkili sonuçlar çıkarmaktadır.diğer kanser türlerinde de olduğu için gırtlak kanserinde de erken teşhis çok önemlidir.Erken ve küçük alanları kapsayan olgularda sonuçlar son derece yüz güldürücüdür. Ameliyat sonuçlarına bir diğer etken faktör kanserin gırtlağın hangi bölümüne yerleşim göstermesidir. Çünkü gırtlağın farklı bölümleri farklı kan ve lenf akımına sahiptir.En nihayet sonuca tesir eden büyük faktör hastanın hastalığına karşı gösterdiği vücut direnci ve moral gücüdür.Sonuç olarak bütün bu faktörlerin etkisi altında yapılan gırtlak kanseri ameliyatları tüm dünya kaynakları incelendiğinde; yerleşim  yerlerine ve yayılma durumlarına göre değişmek üzere % 50 ila % 95 arasında tedavi edici etkiye sahiptir.

 

Gırtlak kanseri nedir ? Tedavi yöntemleri ve belirtileri nelerdir ? Hastalıkta teşhisi hakkında hakkında genel bilgiler. Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yukarı Çık